Lázcsillapítása
Mérjük meg a gyermek hőmérsékletét! A normális testhőmérséklet egyénileg 36-37,5 között változhat. A 38,5-39 foknál magasabb láznál, valamint abban aze steben, ha több mint három napon át 37,8 felett van a testhőmérséklete hívjon orvost!
Mielőtt a lázmérőt használnánk, ellenőrizni kell, hogy az ezüstözött higanyoszlop 35 alatt van-e. Ha nem, akkor addig kell rázni a hőmérőt, míg a higanyoszlop jó helyre nem kerül. Használhatunk digitális hőmérőt is.
A hőmérőzés technikája: helyezzük a hőmérőt a hónaljba, miközben 10 percig a csecsemő karját és lábát biztonságosan tartjuk. 2 éves kor alatt javasolhatjuk a szülőknek a végbélben való hőmérőzést is. A csecsemő pelenkájának eltávolítása után a lerázott hőmérőt a végbélbe helyezzük és ott tartjuk, miközben a kicsi lábát villafogással rögzítjük.
A láz csökkentése érdekében a gyermeket vizes lepedővel becsavarjuk 5 percre, gumilepedőt és egy száraz törölközőt teszünk alá. Ha a láza mégis emelkedne, ismételjük az eljárást. Langyos de ne túl hideg vizet használjunk. Egy másik lehetőség, hogy testmeleg fürdővizet készítünk, belefektetjük a gyermeket, majd a vízet lengyosra hűtjük 5-7 percig a fürdőben tartjuk, megtöröljük. Lázat mérünk, szükség esetén az eljárást ismételjük.
Allergia
Allergiás megbetegedés akkor fordul elő, ha a szervezet immunrendszere kémiai anyagokkal szemben reakciót mutat. Az allergiás reakció megnyilvánulhat szénanáthában, emésztőrendszeri zavarokban és ekcémában. Gyakran nehéz megtalálni az allergia kórokozóját. Fontos, hogy orvosi tanács nélkül ne vonjuk meg a tejtermékeket és gabonaféléket a gyermektől, ez ugyanis hiánybetegséget idézhet elő!
Asztmatikus hörghurut
Oka a tüdőbe vezető légutak - a hörgők - gyulladása. A betegség főleg fiatal gyermekek között fordul elő.
A csecsmőknél különbözőképpen kezdődik: náthával, köhögési rohamokkal, ami általában egy hétig tart. A tünetek éjszaka gyakran fokozódnak. Ezeket okozhatja por, szennyződés, állati szőr, étel. Más tényezők, pl. cigarettafüst, levegőszennyződés, gyógyszer is előidézhetik. A tünetek nagyon ijesztőek lehetnek, hiszen a hörgők összeszűkülnek, így légzési nehézség jelentkezik, a gyermek fullad. Előfordulhat, hogy a gyermeket kórházba kell szállítani. Az antibioktikumok hatása eredménytelen lehet, de van néhány gyógyszer, amelyet eredményesen alkalmazhatunk az asztmával szemben.
Krupp
A kruppot gégegyulladás okozza. A gége szűkké és gyulladttá válik, ez eredményezi az ugató köhögést és a légzési nehézséget. A csecsemőnek láza van, folyik az orra és rosszul érzi magát. A krupp nagyon ijesztőnek tűnhet, ha légzési nehézséggel jár. Azonnal hívjunk orvost!
Hasmenés és hányás
Különbséget kell tenni a "bukás" (amikor kis mennyiségű étel jön fel) és a hányás között. Ha a csecsemő két érkezés között hány, fertőzés is lehet az oka, ezért forduljon orvoshoz.
Nagyon fontos megkülönböztetni a hasmenés székletet az olyan jellegű széklettől, amely enyhe gyomorrontás következménye. Ez utóbbi esetben a széklet normális színű és a pelenkán néhány száraz székletdarab is van. A hasmenéses széklet vizesebb, tartalmazhat nyákot, valamint vért. A széklet lehet büdös, savanyú szagú és zöld színű is. A pelenkát tegye el és mutassa meg az orvosnak.
Hasmenést bármilyen fertőzés (nemcsak gyomorbélfertőzés) és felszívódási zavar okozhat. Ha a csecsemőnél enyhe hányás, esetleg hasmenés lép fel, ne hagyjuk abba a szoptatást! Ha azonban a csecsemőt üvegből eteti, adjunk neki sok folyyadékot. Konzultájunk a háziorvossal, ha a probléma állandósul vagy rosszabbodik.